Antalya’da Ukraynalı çocuklar için sahneye çıkan Jamala’dan Bayraktar teşekkürü

 Türkiye’de bulunmaktan gurur duyduğunu belirten Jamala, armağan edilen 3 Bayraktar TB2 için de teşekkür etti.

Antalya Açık Hava Tiyatrosu, Ukraynalı savaş mağduru çocuklar için söylenen müziklerle yankılandı. Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD-ASAM) ile Savaşsız Çocukluk (Childhood Without War) proje idaresi iş birliğinde düzenlenen konserde evvel Ukraynalı çocuklar dans gösterisi yaptı, akabinde 2016 yılında Eurovision Müzik Yarışması’nda birinci olan ve Atlantik Konseyi’nin 2022 yılı Üstün Sanatsal Liderlik mükafatı sahibi Jamala, sahnede sevilen müziklerini seslendirdi.
Konser ile Antalya’da farklı otellerde kalan 1500’e yakın refakatsiz Ukraynalı çocuğa hem moral hem dayanışma ortamı oluşturulması hedeflendi. Ukraynalı müzikçi Jamala müzikseverlere keyifli dakikalar yaşattı. Konser sırasında kimi izleyiciler ise savaş sahnelerinin gösterildiği esnada gözyaşlarını tutamadı. Konser öncesinde Antalya Ukrayna Konsolosu Buyruk Rustamov, müzikçi Jamala, Savaşsız Çocukluk Projesi Kurucusu Ruslan Shostak ve SGDD-ASAM Genel Koordinatörü İbrahim Vurgun Kavlak bir basın toplantısı düzenledi.

“TÜRKİYE’YE GELEN UKRAYNALI SAYISI 145 BİN CİVARINDADIR”

Toplantıda konuşan SGDD-ASAM Genel Koordinatörü İbrahim Vurgun Kavlak, “2022 yılının Şubat ayında başlayan Ukrayna’daki savaş nedeniyle milyonlarca kişinin farklı ülkelere akın etmesi sonucu dünyada zorla yerinden edilenlerin sayısı 100 milyon kişiyi aştı. Bu da dünyadaki her 78 şahıstan birinin zorla yerinden edildiği manasına gelmekte. 24 Şubat 2022 tarihinden itibaren Ukrayna’yı terk eden kişi sayısı 21 Haziran prestijiyle 8 milyonu geçti. UNHCR bilgilerine nazaran, ülkelerindeki savaştan Avrupa ülkelerine geçiş yapan Ukraynalı sayısı 5.2 milyona ulaştı. Savaş nedeni ile milyonlarca bayan çocuk ülkelerini terk etmek zorunda kaldı. BM datalarına nazaran Türkiye’ye gelen Ukraynalı sayısı 145 bin civarındadır. Türkiye’ye gelen Ukraynalılar yüklü olarak Edirne, Kırklareli, İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Muğla ve Bursa’da yaşamakta. Antalya’nın en yüksek Ukraynalı nüfusa konut sahipliği yapan kent olmasının nedeni ise burada aslında var olan bir Ukraynalı nüfus olması ve Ukraynalıların turizm nedeniyle Antalya’yı daha evvelce bilmeleri” açıklamasını yaptı.

“JAMALA BİZİM İÇİN ÇOK DEĞERLİ BİR SANATÇIDIR”

Antalya Ukrayna Konsolosu Buyruk Rustamov ise konuşmasında, “Antalya’da Jamala hanımla tanışmak ve Ukrayna’yı burada temsil etmek benim için onurdur. Çocuklar için bir konser düzenlemek hoş bir şey. Konsere dayanak veren herkese teşekkür ederim. Jamala bizim için çok kıymetli bir sanatçıdır. 2016 yılında Eurovision Müzik Yarışması’nda kazandığı müzik Kırım dilindeydi. Bu yüzden Jamala hanımı Türkiye’de ve Ukrayna’da hürmet duyup ehemmiyet veriyorlar. Konsere katılacak olan bireylerin konserden keyif alacaklarını düşünüyorum. Yetim çocuklara yardım etmiş olacaklar” kelamlarına yer verdi.

“TÜRKİYE’YE DAYANAKLARINDAN ÖTÜRÜ ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM”

Müzikçi Jamala ise Antalya’ya konser için birinci kez geldiğini tabir ederek, “Misafirlik için teşekkür ederim. Dün Ukrayna’dan Antalya’ya gelen çocukların yaşadığı yerde bulundum. Onlara ne kadar büyük kıymet verildiğini gördüm. Bu 4 ay boyunca dünyanın birçok ülkesinde bulundum Ukrayna’ya yönelik dayanaklar çok değerlidir. Türkiye’ye takviyelerinden ötürü çok teşekkür ederim. Askeri yardımı için de bilhassa teşekkür ederim. 3 tane Bayraktar ikram etti. Bu terörü yaşayan ailemde 4. kuşak bayanım. Bugün günümüzde bombalanmalar ve terör Rusya tarafından yapılıyor ve devam ediyor. Hepimiz insanız. Bugün konserde elde edilecek olan paraların çocuklara gidecek olması beni keyifli ediyor. Benim kardeşim de 14 yıldır Türkiye’de yaşıyor. Ne kadar paha verildiğimi hissediyorum” dedi.

KAYNAK: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.