Amazon ormanlarında kaybolan gazeteci için meslektaşlarından davet

Dünyaca ünlü basın kuruluşlarında çalışan onlarca gazeteci, Brezilya Devlet Lideri Jair Bolsonaro’ya mektup yazarak, Amazon yağmur ormanlarında kaybolan İngiliz gazeteci Dom Phillips ve Brezilyalı yerli halklar uzmanı Bruno Pereira’yı bulmak için arama ve kurtarma çalışmalarının hızlandırılması davetinde bulundu.

The Guardian’ın haberine nazaran, 20’den fazla basın kuruluşunda çalışan gazeteciler, Bolsonaro’ya yazdıkları açık mektupta, “Dom ve Bruno’yu bulmak için gereken eforu bir an evvel hızlandırmanızı ve aileleri ile arkadaşlarına olabilecek tüm yardımı sağlamanızı istiyoruz” dedi.

Brezilya savunma ve dışişleri bakanlarına da hitaben yazılan mektupta, “Dom ve Bruno, Amazon ormanlarında üç günden fazla bir müddettir kayıplar. Aileleri, arkadaşları ve iş arkadaşları daima olarak mahallî ve hükümet yetkililerinden yardım talebinde bulunuyorlar” denildi.

‘ARAMA VE KURTARMA ÇALIŞMALARI MİNİMAL SEVİYEDE’

Dom ile daha evvel birlikte çalıştıklarını belirten gazeteciler, Brezilya’daki arama ve kurtama çalışmalarının “minimal düzeyde olduğu haberlerini” aldıklarını ve bu duyumlardan “çok telaş duyduklarını” vurguladı.

Phillips ve Pereira, Brezilya’nın batı bölgesinde Itaquaí Irmağı yakınlarında en son pazar günü görülmüştü. Yaklaşık 10 yıldır Brezilya’da yaşayan The Guardian muharriri Phillips, yağmur ormanlarının gelişimi üzerine bir kitap üzerinde çalışıyor ve bu araştırması için bölgedeki yerli halklar uzmanı Pereira’dan yardım alıyordu.

BOLSONARO, AMAZONLARDAKİ ÇALIŞMAYI ‘MACERA’ OLARAK NİTELEMİŞTİ

Phillips ve Pereira’nın kaybolmasından sonra, birçok bilim adamı, sanatçı ve gazeteci toplumsal medyada yetkilileri arama gayretlerini hızlandırmaya çağıran iletiler yayınlamıştı. Bu davet karşısında, Bolsonaro salı günü bir açıklama yaparak, adeta kaybolan iki adamı suçladı ve Amozon ormanlarındaki çalışmalarını bir “macera” olarak niteledi.

The Guardian gazetesi, dün bir yazı yayınlayarak, hükümetlerin ve memleketler arası kuruluşların mevzu ile ilgili Bolsonaro’ya baskı yapmasını istedi. Yazıda, “[Brezilya] hükümetinin, memleketler arası baskı olmadan istikametini değiştirmesi uzak ihtimal. Birinci olarak bu kaybolma ile ilgili olarak kâfi bir reaksiyon verilmesi gerekiyor” denildi. (DIŞ HABERLER)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.