AFAD: Suriye’de yıl sonuna kadar 100 bin briket konut tamamlanacak

AFAD İdaresi Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, göçmenlerin kendi topraklarında yaşayabilmesi ve Türkiye’ye sığınan süreksiz muhafaza altındaki Suriyelilerin istekli geri dönüşlerinin sağlanması için 25 Haziran 2020 tarihinde ‘İdlib Briket Mesken Projesi’ başlatıldığı hatırlatıldı.

Fırat Kalkanı ve Zeytin Kolu bölgelerinde yürütülen başarılı operasyonlar sonucunda oluşturulan inançlı bölgelerde, siviller için 259 noktada projelendirilen 78 bin 700 briket meskenden 61 bininin tamamlandığı, göç dalgasının yerinde yönetilerek 53 bin 805 ailenin bu konutlara yerleştirildiği kaydedildi.

Yıl sonuna kadar 100 bin briket konutun tamamlanması hedeflendiği bildirilerek, “Suriye’de oluşturulan inançlı bölgelere sağlanan sıhhat, eğitim, barınma üzere hizmetlerin akabinde 513 bin Suriyeli, ülkesine istekli olarak geri dönmüştür. Ülkemizde ve yardıma gereksinim duyan coğrafyalarda yürütülen tüm projelerde olduğu üzere, milletimiz ve memleketler arası toplum tarafından takdirle karşılanan bu projede de yasal çerçevede faaliyet gösteren, akredite edilmiş ve insanımızın istekli bağışlarıyla uzattığı yardım elini mazlumlara ulaştırma maksadı taşıyan sivil toplum kuruluşları ile birlikte çalışmaya devam edilmektedir. Kamu kaynağı kullanılmayan projenin her etabı, İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlgiler Genel Müdürlüğü ve AFAD Başkanlığı tarafından denetlenmektedir” denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.