ABD'li büyükelçi Ankara'ya geliyor

ABD’li büyükelçi Ankara’ya geliyor

ABD’nin yeni Ankara Büyükelçisinin geliş tarihi belli oldu. BBC Türkçe’nin haberine göre; eski Senatör Jeff Flake, 7 Ocak’ta Ankara’ya varacak. Yeni büyükelçi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a güven mektubunu sunmasının ardından resmen göreve başlayacak.

20 Ocak 2021’de göreve gelen Amerikan Başkanı Joe Biden, temmuz ayında yaptığı bir açıklamayla Ağustos 2019’dan bu yana Ankara’da görev yapan deneyimli diplomat David Satterfield’in yerine eski Cumhuriyetçi Arizona Senatörü Jeff Flake’i ABD’nin yeni Türkiye Büyükelçisi adayı göstermişti. Flake’in büyükelçiliği, 16 Ekim’de Senato Dış İlişkiler Komisyonu, 26 Ekim’de de Senato Genel Kurulu’nda Cumhuriyetçi ve Demokrat üyelerin ortak kabulüyle onaylanmıştı. Eski senatör, Amerikan Başkan Yardımcısı Kamala Harris’in de katımıyla 7 Aralık’ta düzenlenen törende yemin etmiş ve görevi resmiyet kazanmıştı.

Türk-Amerikan ilişkilerinde son dönemde görülen normalleşme sürecinde büyükelçilik görevini üstlenecek olan Flake’in siyasi etkisini kullanarak iki müttefik arasındaki diyaloğu etkinleştirmek ve mevcut sorunları aşmak hedefiyle ankara’ya geleceği değerlendiriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.