AB’den Türkiye’ye tahıl mutabakatı teşekkürü

Avrupa Birliği (AB) Dış Bağlar ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB Savunma Bakanları, Çekya’nın başşehri Prag’ta bir ortaya geldi.

Düzenlenen gayrı resmi toplantısı sonrasında konuşan AB Dış Alakalar ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB ülkelerinin, Ukrayna için Askeri Eğitim Misyonu kurmak üzere anlaştığını açıkladı.

“Sahadaki durum çok makus olmaya devam ediyor”

Borrell, “Sahadaki durum çok berbat olmaya devam ediyor. Rus saldırganlığına karşı Ukrayna’nın desteğimize muhtaçlığı var ve biz de takviye sağlamaya devam edeceğiz. Genel bir siyasi mutabakat üzerinde bugün muahedemiz gerekiyordu. Askeri Eğitim Misyonu kurmak üzere anlaştık. Bu toplantı gayri resmi bir toplantı olduğu için resmi bir karar alamadık fakat en kısa vakitte bu kararı resmileştireceğiz. Süratli ve kararlı olmalıyız. Ayrıyeten Ukrayna ordusunun mevcut durumunu özelliklerini de göz gerisi etmemeli ve ona nazaran davranmalıyız“ dedi.

AB’den Türkiye’ye teşekkür

İHA’da yer alan habere nazaran, toplantıda Rusya’nın Mali ve Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki askerleri ve Ukrayna tahılı ile ilgili Türkiye’nin arabuluculuğunda İstanbul’da gerçekleştirilen tahıl muahedesinin da görüşüldüğünü tabir eden Borrell, Türkiye’ye teşekkür etti.

Borrell, “Günümüzde yalnızca AB değil, tüm dünya yüksek enflasyon ve borçlar nedeniyle oluşan mali yüklerden ötürü meseleler yaşıyor. Bütün bunlar yaşanırken tahıl mutabakatının imzalanmış olması ve bu muahedenin uygulandığını görmekten ötürü memnunuz. Birleşmiş Milletler’e ve Türkiye’ye teşekkür ediyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.