ABD’de George Floyd’un vefatına neden olan eski polise federal mahkemede 21 yıl mahpus

Daha evvel eyalet mahkemesi tarafından 22,5 yıl mahpus cezası verilen Derek Chauvin‘in, George Floyd’un “medeni haklarını ihlal etmekten” hatalı bulunduğu gerekçesiyle federal mahkemenin verdiği 21 yıllık mahkumiyet cezasını eş vakitli olarak çekeceği belirtildi.

ABD Bölge Yargıcı Paul Magnuson‘ın, duruşma sırasında Chauvin’e, “Bunu neden yaptığını nitekim bilmiyorum. Bir kişinin boynuna, nefesi kesilene kadar dizinizle bastırmak muhakkak yanlıştır. Davranışınız yanlış ve saldırgan” diye seslendiği kaydedildi.

Eyalet mahkemesinde cinayet ve taksirle adam öldürmekten ceza alan Chauvin’in, federal mahkemede farklı bir ihlalden hatalı bulunduğu için kaideli tahliye hakkını eyalet kanunlarında olduğu üzere 15 değil, federal kanunda belirtilen 18 yıl sonunda kullanabileceği bildirildi.

GEORGE FLOYD’UN ÖLÜMÜ

Minnesota eyaletinin Minneapolis kentinde, siyahi Amerikalı 46 yaşındaki George Floyd, 25 Mayıs 2020’de dolandırıcılık kuşkusuyla gözaltına alındığı sırada, 44 yaşındaki polis memuru Derek Chauvin’in 9 dakika 29 saniye boyunca diziyle boynuna bastırması nedeniyle dakikalarca “nefes alamıyorum” diye yalvarmıştı.

Floyd, olay yerine gelen acil sıhhat gruplarınca kaldırıldığı hastanede ölmüş, olayla ilgili imajlar ülkede siyahilere yönelik polis şiddeti tartışmalarını alevlendirmiş ve şiddetli protestolara neden olmuştu.

Floyd’un vefatına neden olmakla suçlanan Chauvin, olaydan 4 gün sonra gözaltına alınmış, hakkında 2. ve 3. dereceden cinayet ve 2. dereceden adam öldürme suçlamalarıyla dava açılmıştı.

Minnesota eyaletindeki Hennepin Bölge Mahkemesinde haftalar süren yargılamanın sonunda hatalı bulunan Chauvin, 22,5 yıl mahpus cezasına çarptırılmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.