ABD sonuçları paylaştı: Pfizer 5 yaş altında tesirli mi?

ABD sıhhat yetkilileri, ilaç şirketi Pfizer-BioNtech tarafından üretilen Covid-19 aşısının 5 yaş altı çocuklarda kuvvetli müdafaa sağladığına dair tahlil sonuçlarını paylaştı.

ABD Besin ve İlaç Dairesi (FDA) yetkilileri, Pfizer-BioNTech’in ürettiği Covid-19 aşısının üzerinde yapılan tahlile nazaran, aşının ülkedeki 18 milyon bebek ve okul öncesi yaş kümesi için gereğince inançlı ve tesirli göründüğünü açıkladı.

FDA, çarşamba gerçekleşecek panelde alınacak en son karar öncesinde bu gelişmenin en küçük ABD’li kümesi aşılamak için uzun vakittir beklenen onay için değerli bir adım olduğunu belirtti.

ABD’deki Covid-19 hadiselerinin yalnızca yüzde 3’ü 6 ay ila 4 yaş kümesi çocuklardan oluşurken, belirti gösterdiği için hastaneye kaldırılan 5 yaşından küçük 30 bin civarında çocuktan yaklaşık 500’ünün hayatını kaybettiği bildirildi.

Çarşamba bağımsız bilim adamlarının yapacağı panel sonrası FDA’den olumlu karar çıkması durumunda Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezi (CDC) de kendi kararı için ikinci bir panel düzenleyecek.

Yapılan bir ankette ise 5 ABD’li ebeveynden yalnızca 1’inin 5 yaşından küçük çocuklarının aşılanmasına sıcak baktığı bilgisi paylaşıldı.

Ülkede daha evvel onayı alınan 5-11 yaş kümesindeki çocuklarda aşılanmalar üçte teğe ulaşamamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.