3’lü tepe için dikkat çeken sözler! “Rusya, İran ve Türkiye ABD’yi şoke edecek”

Türkiye Rusya ve İran ortasındaki üçlü Suriye dorukları, iki yıl ortadan sonra yine toplanıyor. Bilhassa Suriye’ye yapılacak insani yardımlar açısından kritik ehemmiyete sahip tepe, 19 Temmuz’da Tahran’da gerçekleştirilecek.

Sputnik’te yer alan habere nazaran; Şehriyari, “Reisi, Erdoğan ve Putin ortasındaki görüşmeler Amerikan militarist siyasetini şoka uğratacak ve titretecek. Bu toplantı Washington’un güzeline gitmeyecek, lakin biz bu çeşit toplantıların daha sık yapılmasını sağlamak için her şeyi yapmalıyız” diye konuştu.

Batılı ülkelerin Basra Körfezi’nde, Ortadoğu’da ve genel olarak dünyada daima gerginlik istediğini kaydeden Şehriyari, “Batı’nın çıkarları çatışmaları tetiklemektir. Dünyada tansiyon olmayıp yalnızca istikrar olacaksa ABD ve Batı bu bölgelere gelemez. Karşı karşıya gelme durumunda ise ABD ve öteki Batılı ülkeler, alışılageldik bir biçimde ‘biz kesinlikle gelmeliyiz, sizin orada savaş var’ diyecek” sözlerini kullandı.

İran, Türkiye ve Rusya önderlerinin Tahran’da yapacakları görüşmelerin bölgedeki tansiyonun düşmesine ve devletlerin çıkarlarına katkıda bulunacağını vurgulayan Şehriyari, “Hepimizin ortak vazifesi, kolektif güvenlik dahil olmak üzere ülkelerimizin devlet çıkarlarını sağlamaktır” vurgusunu yaptı.

MASADAKİ KONULAR

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin birinci defa katılacağı tepenin ana gündemi Suriye’deki son durum olacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin Suriye’ye yapılan insani yardımları ele alacağı belirtiliyor.

KAYNAK: SPUTNİK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.