2’nci “İyilik Treni” Pakistan’a yola çıktı

 Afet ve Acil Durum (AFAD) İdaresi Lideri Yunus Sezer, “Bu sabah prestijiyle 10 kargo uçağımız Pakistan’a ulaşmış durumda. 2’nci treni de gönderiyoruz. Önümüzdeki hafta da inşallah 3’üncü trenimizi buradan tekrar birlikte uğurlama imkanımız olacak” dedi.

Türkiye, 14 Haziran’dan bu yana devam eden yağışların neden olduğu sel felaketi ile çaba eden Pakistan’a yardımı sürdürüyor. AFAD uyumunda yürütülen yardım faaliyetleri kapsamında 500 ton acil gereksinim gereci taşıyan birinci ‘İyilik Treni’, 30 Ağustos’ta Ankara’dan hareket etti. Çadır, besin kolisi ve türlü gereksinim gereçlerinden oluşan 452 ton acil yardım materyali taşıyan 2’nci ‘İyilik Treni’ de Ankara Garı’ndan merasimle uğurlandı. Merasime AFAD Lideri Yunus Sezer’in yanında Pakistan Büyükelçisi Muhammed Sirus Seccad Gazi, TCDD Nakliyat A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Çetin Altun katıldı. Tren, İran’ın Zahedan İstasyonu’na kadar toplam 3 bin 991 kilometre arayı 8 günde kat edecek.

‘FELAKETİN BOYUTU ÇOK BÜYÜK’

AFAD Lideri Sezer, Pakistan’a yapılan yardımların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği talimatlarla İçişleri Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ve Ulusal Savunma Bakanlığı’nın uyumunda gerçekleştiğini belirtti. Sezer, “Pakistan’da uyumda bulunan 20 arkadaşımız var. Kilometrelerce her yer su altında. Arkadaşlarımıza gönderdiğimiz çadırlardan çadır kent oluşturmaları söylendi; lakin gerçek dürüst çadır kent oluşturacağımız hiçbir kara kesimi yok. Hakikaten felaketin boyutu çok büyük. Beşerler lakin yolların kenarlarında bulabildikleri kara modüllerinde derme çatma çadırlarda ömürlerini sürdürmeye çalışıyorlar. Orada ağır bir biçimde besine muhtaçlık var ve milyonlarca insanın afetten etkilendiği belirtiliyor” dedi.

‘HEDEFİMİZ 50 BİN BESİN GERECİ, 10 BİN ÇADIR’

Sezer, bu sabah prestijiyle Türkiye’den 10 kargo uçağının Pakistan’a ulaştığını belirterek, “2’nci treni de gönderiyoruz. Önümüzdeki hafta da inşallah 3’üncü treni buradan tekrar birlikte uğurlama imkanımız olacak. Maksadımız birinci başta 50 bin besin ve hijyen gereci ve 10 bin barınma çadırı ve içerisinde barınma gereçlerin olduğu insani ömrü sürdürebilecekleri alanları oluşturmaktı. Yaklaşık 1 haftada 9 bine yakın çadırımızı hem hava yoluyla hem demir yoluyla hem de yerelden temin ederek sağlamış durumdayız. Başka taraftan 20 bin besin paketimizi de tekrar birebir yollarla oraya ulaştırdık. Kısa müddette hem 50 bin hem 10 bin amacımıza ulaşmayı temenni ediyoruz” diye konuştu. 

‘YARDIMLARLA PAKİSTAN HALKI RAHATLAYACAK’

Pakistan Büyükelçisi Muhammed Sirus Seccad Gazi ise Türkiye’ye teşekkür etti. Türkiye üzere dost ve kardeş ülkelerin yaptığı yardımlarla afetin üstesinden gelebileceklerini aktaran Gazi, “Özellikle besin alanında yapılan yardımlarla Pakistan halkı rahatlayacak” dedi.

TCDD Nakliyecilik A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Çetin Altun ise TCDD Nakliyat Genel Müdürlüğü, AFAD Başkanlığı ve sivil toplum örgütlerinin iş birliği ile Pakistan’da sel felaketinden mağdur olanlara yardım eli uzattıklarını belirterek, “Büyük Zaferimizin 100’üncü yıl dönümünde 29 vagonuyla toplam 500 ton acil gereksinim materyallerini taşıyan birinci Pakistan Düzgünlük Trenimizi uğurlamıştık. Bugün de 33 milyonu aşkın Pakistanlı kardeşimizin sel felaketi nedeniyle muhtaçlık duyduğu 28 vagon içerisinde 452 ton acil yardım materyallerini taşıyan 2’nci Güzellik Trenimizi uğurluyoruz” diye konuştu.

Konuşmaların akabinde Pakistan’da hayatını kaybedenler için dua okundu ve tren uğurlandı. 

KAYNAK: DHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.