19 Mayıs öncesi çarpıcı rapor: Gençler ya işsiz ya da taban ücretli!

DİSK-AR’ın 19 Mayıs’a özel çıkardığı bültene nazaran, Türkiye’de genç işsizliği dünya ortalamalarından yüksek olurken yükseköğrenim mezunu gençlerin işe büyük oranda taban fiyatla başladığı görüldü.

Türkiye Devrimci Personel Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi (DİSK-AR), Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2022 1. Çeyrek Hanehalkı İşgücü Araştırması (HİA) ile 2021 yıllık bilgilerini kullanarak 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’na özel Türkiye’de genç işsizliği ve genç emeği üzerine bir rapor yayınladı.

TÜİK’in 16 Mayıs 2022’de yayımladığı 1. çeyrek bilgilerine nazaran Türkiye’de her iki genç bayandan biri işsiz. İş aramaktan vazgeçen, iş bulmaktan ümidini kesen ve işgücü dışına çıkan gençlerin sayısı ise artmaya devam etti.

TÜİK 2021 yıllık bilgilerine nazaran gençlerde dar tarifli işsizlik oranı yüzde 21,1, geniş tarifli işsizlik oranı ise yüzde 41 olarak belirlenmişti. Geniş tarifli genç işsizliği dar tarifli genç işsizliğinden 20 puan fazla oldu.

Ayrıyeten Türkiye’de dar tarifli işsizlik oranı da artma eğilimini sürdürdü. 2005 yılında yüzde 17,2 olan genç işsizliği oranı 2015 yılında yüzde 19,1’e ve 2020 yılında ise yüzde 21,1’e yükseldi.

TÜRKİYE GENÇ İŞSİZLİĞİNDE DÜNYADA ÜST SIRALARDA

Bununla birlikte Türkiye, genç işsizliği oranlarında dünyada da ön sıralarda yer aldı. Genç işsizliğinin AB, OECD ve G27 ülke ortalamalarından yüksek olduğu görüldü. Mart 2022 bilgilerine nazaran genç işsizliği G7 ülkeleri ortalamasında yüzde 9,1, OECD ortalamasında yüzde 11,1, AB-27 ülkeleri ortalamasında yüzde 14 olurken Türkiye yüzde 21,1 genç işsizliği ile dünyada üst sıralarda yer aldı.

DİSK-AR bilgilerine nazaran, Türkiye’de yükseköğrenim mezunu gençler taban fiyatlı olduğu belirtildi. Gençlerin birçoğu iş bulamazken yükseköğrenim mezunu gençlerin giriş fiyatları ise minimum fiyat civarında kaldı.

ÜNİVERSİTE MEZUNLARI TABAN FİYATLA İŞE BAŞLIYOR

Öte yandan, Türkiye’de Tıp fakültesi mezunları dışında bir fakülteden mezun olan gençlerin çok büyük bir kısmı minimum fiyat civarında bir fiyatla çalışıyor.

Mühendislik fakültesinden mezun gençlerden fiyatlarının taban fiyata yakın bir fiyatla işe başlayanların oranı yüzde 40-50 dolaylarında oldu. Toplumsal bilimler, iktisadi ve idari bilimler mezunlarında bu oran yüzde 60’larda seyrediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.